Staff



Executive Staff

Mr Steven Bowers

Principal

Mrs Alison Easey

Deputy Principal (Learning and Teaching)

Mrs Melanie Spencer

Deputy Principal (Wellbeing)

Mr Ben Harris

Head of Senior School

Mrs Elizabeth Craig

Head of Middle School

Mr Joel Anderson

Head of Operations

Mrs Rebecca Hunter

Acting Head of Early Childhood & Junior School

Mr Kym Reid

Head of Co-curricular

Administration Staff

Mrs Michelle Chambers

PA to the Principal

Ms Jenny Hyland

Human Resources Manager

Mrs Lyndall Muller

Acting School Registrar & Community Development Officer

Mrs Megan Davis

PA to Head of Senior School

Mrs Jill Hopkins

Senior School Administration

Mrs Yolanda Haverfield

PA to Head of Middle School

Mrs Margaret Eastman

PA to Head of Junior School

Mrs Amanda Macdonald

PA to Head of Early Childhood

Mrs Kelly Robbins

PA to the Head of Operations

Mrs Marie Hockless

Academic Records & Assistant to Director of Studies

Ms Anne Preston

Payroll and Creditors

Mrs Fiona Wicks

Accounts Receivable & Records Officer

Ms Angie Ng

Accountant

Mrs Hope Greentree

Accountant

Ms Hannah Robinson

Learning Systems Coordinator

Mrs Karyn Spollard

PA to the Deputy Principals

Mrs Marie Barendrecht

Front Office Assistant Valley

Mrs Sonia Cowdroy

Front Office Assistant Valley

Mrs Hannah Mudge

Front Office Assistant Forde

Mrs Sharon Austin

Front Office Assistant Forde

Mr Andrew Butler

IT Support

Mr Steve Carter

Director of eLearning

Mr Sam Dasey

IT Support

Mr Samuel Clarke

IT Support

Mr Rob Peneder

IT Support Team Leader

Mr Malcolm McLeary

IT Support

Mrs Robynne Furini

Music Administrator

Mrs Tammy Maher

Co-curricular Sport Administrator

Mrs Bernadette Ross

Sport Assistant

Outside School Hours Care

Mrs Alena Voysey

Director of Outside School Hours Care

Mrs Amina Sharma

Assistant Director of Outside School Hours Care

Mrs Lisa Sintonen

Lead Educator

Ms Tenille Condie

Assistant Lead Educator

Miss Chloe Waters

Assistant Lead Educator

Grounds and Maintenance Staff

Mr Stephen Anthoney

Facilities Manager

Mr Bradley Apps

Grounds & Maintenance

Mr Julian Carter

Grounds & Maintenance

Mr Richard Hallinan

Grounds Supervisor

Mr Bruce Humphries

Grounds & Maintenance

Mr Mick Newman

Grounds & Maintenance

Mr Tommy Robert

Grounds & Maintenance

Early Childhood Teaching & Support – Forde Campus

Mrs Sally Gibson

Deputy Head of Early Childhood (Wellbeing & Administration)

Mrs Wendy Hegarty

Director of Preschool & Preschool Teacher (4Pre)

Mrs Dione Martin

Preschool Teacher (3Pre)

Mrs Jane Farrugia

Preschool Assistant (3Pre)

Mrs Clare Waters

Preschool Assistant (4Pre)

Mrs Tenille Curtois

Kindergarten

Mrs Kirsty Lambert

Kindergarten

Mrs Karen Gilligan

Year 1 & Team Leader

Mrs Megan McLaughlan

Year 1

Ms Leanne McKenzie

Year 2 & Team Leader

Mrs Sarah Dasey

Year 2

Mr David Gilmour

Christian Living

Mrs Sally Gibson

Enrichment

Mrs Michelle Colman

Enrichment Assistant

Mrs Christine Hezkial

Enrichment Assistant

Mrs Cathryn Hill

Enrichment Assistant

Mrs Helen Owers

Enrichment Assistant

Mrs Anita Row

Music

Mr Tim Brideoake

Physical Education and Enrichment

Ms Katy Parsons

Indonesian

Mrs Tracey Harrison

Teacher Librarian

Early Childhood Teaching & Support – Valley Campus

Ms Prue Sheargold

Deputy Head of Early Childhood (Wellbeing & Administration)

Mrs Rowena Tibbits

Preschool Teacher

Mrs Lisa Bennett

Preschool Assistant (3Pre) & Enrichment Assistant

Mrs Leonie Waldock

Preschool Assistant (4Pre) & Enrichment Assistant

Mrs Fiona Frowd

Kindergarten & Team Leader

Mrs Angela Irving

Kindergarten

Miss Jane Doak

Year 1

Mrs Rebecca Mackay

Year 1

Ms Joanne Parker

Year 2

Ms Georgia Spyropoulos

Year 2

Rev Tracey Jacob

Christian Living

Ms Prue Sheargold

Enrichment

Mrs Michelle Colman

Enrichment Assistant

Mrs Cathryn Hill

Enrichment Assistant

Mrs Lindsay Robertson

Music

Mr Tim Brideoake

Physical Education & Enrichment

Ms Ade Febiana

Indonesian

Mrs Tracey Harrison

Teacher Librarian

Junior School Teaching & Support – Valley

Ms Meagan Jacobs

Acting Deputy Head of Junior School (Learning & Teaching K-5)

Mr Jason Vant

Deputy Head of Junior School (Wellbeing & Administration)

Mr Adam Hall

Year 3, Team Leader & Head of House Gurabung

Mrs Cathy Martin

Year 3

Mr Matthew Maher

Year 3

Mrs Annie Nygh

Year 3

Mrs Tania Bright

Year 4 & Team Leader

Mrs Belinda Cox

Year 4

Ms Rosie Develin

Year 4

Mrs Rebecca Hands

Year 4

Mr Ivan Lloyd

Year 5, Team Leader & Head of House Guraguma

Mrs Kaydee Bray

Year 5

Ms Madeline Thorne

Year 5

Mr David Perfect

Year 5 & Head of House Dhurrawang

Mr Gregory Williams

Year 5 & Enrichment

Mrs Sally Atkinson

Mathematics & Enrichment

Mrs Ronda Thomas

Christian Living

Ms Ade Febiana

Indonesian

Rev Tracey Jacob

Christian Living

Mrs Sandie Simons

French (Year 5)

Mr Andrew Withers

Physical Education & Head of House Ngadyung

Mrs Sue Martin

Teacher Librarian & Information Services Coordinator

Ms Lauren Fobister

Music

Mrs Rebecca Hunter

Enrichment

Mr Jason Vant

Enrichment

Mrs Marcia Quinane

Enrichment

Mrs Anne Searle

Enrichment Assistant

Middle School Teaching & Support – Forde

Mr Robert Higginbotham

Deputy Head of Middle School (Wellbeing)

Mrs Leonie Walker

Deputy Head of Middle School (Learning & Teaching)

Mrs Belinda Chant

Year 6 Team Leader

Ms Alexandra Acworth

Year 6

Mr Wes Goodisson

Year 6

Mrs Megan Keogh

Year 6

Mr Harry Millard

Year 6

Mr Ed Briedis

Year 7

Ms Amelia Kellow

Year 7

Ms Nicole McAlonan

Year 7 & French

Mrs Joe van Akker

Year 7

Mr Brett Gore

Year 8 & Team Leader & Relief Coordinator (Forde Campus)

Mrs Gaynor Jericho

Year 8

Mrs Mary-Jane Logan

Year 8

Mr Andrew Moss

Year 8

Mr David Gilmour

Christian Living & Chaplaincy

Mrs Belinda Chant

Design Technology

Miss Chelsea Lemon

Design Technology Assistant

Mrs Lisa McInnes

Enrichment

Mrs Lauren Montero

Science

Ms Catherine Noble

Mathematics & Science

Mr Scott Prowse

Physical Education

Mrs Rebecca Ware

Teacher Librarian

Mrs Sita Matthews

Science Laboratory Assistant

Mr Steve Carter

Information Technology

Ms Katy Parsons

Indonesian

Mrs Katie Beresford

Music

Senior School Teaching & Support - Valley

Mr Rod Crnkovic

Director of Studies

Mr Daniel Tibbits

Director of Administration & Relief Coordinator

Mrs Catherine Amesbury

Director of Wellbeing

Mrs Cherie Robinson

Director of Learning & Teaching 

Mr Alex Abecina

Head of Religious Studies Faculty

Mr Graham Caldwell

Head of Science Faculty

Mr Andrew Fleming

Head of Physical Education Faculty

Ms Angela Jones

Head of English Faculty

Mr James Hassall

Head of Mathematics Faculty

Mrs Nanette Bragg

Head of Humanities Faculty

Mr Patrick Langer

Head of Arts & Design Faculty

Mrs Sandra Taylor

Director of Music, Music & Pastoral Care Tutor

English/ LOTE Faculty

Ms Angela Jones

Head of Faculty, English

Mrs Ruth Adams

English & Pastoral Care Tutor

Mr Andrew Clissold

English & Pastoral Care Tutor

Ms Glynis Dunningham

English & Pastoral Care Tutor

Ms Ade Febiana

Indonesian

Mr Miles Gantney

English & Pastoral Care Tutor

Mr Paul Hallett

English, Humanities & Pastoral Care Tutor

Ms Alison Jost

Enrichment

Ms Heidy Perri

Drama & Pastoral Care Tutor

Mrs Sandie Simons

French & Pastoral Care Tutor

Ms Gail McCulloch

Enrichment Assistant

Miss Laura Piscopo

Enrichment Assistant

Mathematics Faculty

Mr James Hassall

Head of Faculty, Mathematics,

Mrs Cath Amesbury

Mathematics, Exercise Science & Head of House

Mr Rod Crnkovic

Mathematics & Director of Studies

Mr Feri Roomiani

Mathematics & Pastoral Care Tutor

Mr Daniel Tibbits

Mathematics, Physics, Director of Administration & Relief Coordinator

Mrs Kayley Yang

Mathematics & Pastoral Care Tutor

Science Faculty

Mr Graham Caldwell

Head of Science Faculty, Science & Biology

Mr Tim Birkett

Science, Physics, Mathematics & Pastoral Care Tutor

Miss Jennifer Colley

Chemistry

Mrs Carly Conlan

Science, Chemistry, Earth & Environmental Science & Pastoral Care Tutor

Miss Karina Davie

Psychology & Pastoral Care Tutor

Mr Suren Mendis

Science

Miss Alexandra Morris

Science, Chemistry, Mathematics & Head of House

Mrs Briony Slade

Science, Biology & Pastoral Care Tutor

Mrs Celina Lees

Science Laboratory Assistant

Humanities Faculty

Mrs Nanette Bragg

Head of Faculty, Humanities & History

Mrs Meg Burch

Legal Studies, Commerce, Humanities & Pastoral Care Tutor

Mr Michael De Andrade

Information Technology & Pastoral Care Tutor

Mr Ben Harris

Global Studies

Ms Joti Kaur

Commerce, Economics, Humanities & Pastoral Care Tutor

Ms Emily Mitchell

Business, Economics, Christian Living, Religious Studies & Head of House

Mr Gavin Page

History, Humanities, International Relations & Pastoral Care Tutor

Mr Michael Tierney

Humanities, Business, International Relations, Sociology & Pastoral Care Tutor

Arts and Design Faculty

Mr Patrick Langer

Head of Faculty, Design Technology, Sport Science & Exercise Science

Mrs Hayley Borg

Design Technology, Digital Media & Pastoral Care Tutor

Mrs Cherie Robinson

Digital Photography, Design Graphics, Visual Art & Head of House

Mr David Mason

Design Assistant

Physical Education Faculty

Mr Andrew Fleming

Head of Faculty, HPE, Sport Science, Pastoral Care Tutor

Mrs Emma Blucher

Dance & Pastoral Care Tutor

Mrs Bronwyn Collins

HPE, Sports Science & Head of House

Mrs Joanna Kreskas

HPE, Careers Advisor/Work Experience & ASBA Coordinator

Mr Kym Reid

HPE

Religious Studies Faculty

Ms Nicole Nunan

Christian Living

Mrs Jennifer Jenkins

Christian Living, Religious Studies & Science

Mrs Becc Morris

Christian Living & Religious Studies & Pastoral Care Tutor

Mrs Melanie Spencer

Religious Studies

Mr Geoffrey Roberts

Christian Living

Ministry Team


Mr David Gilmour

Chaplain

Rev Tracey Jacob

Chaplain

Miss Emily Mitchell

Senior School Assistant Chaplain

Mrs Kerrie Craig

Psychologist

Mrs Brooke James

Defence School Transition Aide and Mentor

Library Staff

Mrs Sue Martin

Information Services Coordinator & Teacher Librarian (Junior School)

Ms Tracey Kent 

Teacher Librarian (Senior School) 

Mrs Rebecca Ware

Teacher Librarian (Middle School)

Mrs Tracey Harrison

Teacher Librarian (Early Childhood Valley & Forde)

Mrs Janine Studholme

Library Technician

Mrs Linda Karle

Library Assistant

Mrs Kerrie Linklater

Library Assistant

Mrs Meera Sridhar

Library Assistant